Ha vasárnap délután unatkoznál, süsd meg ezt a banánkenyeret, és 2-3 napig (ha marad) meg van oldva a reggelid vagy az uzsonnád. Bárhova magaddal viheted becsomagolva, nagyon laktató, mert hagyományos, hízlaló, vércukorrepítő fehérliszt helyett teljes kiörlésű, rostokban gazdag rozslisztből készül és természetesen cukor helyett is egyéb karcsúsító alternatívákat használunk.
Karácsonyra tuti recept, kiadós, az egész család szeretni fogja. Nincs is jobb, mint az ünnep másnapján pizsamában, korgó hassal lecsattogni a lépcsőn, és egy rizstejes forró kakaó társaságában sütiket tömni magadba és álmosan bámulni a tv-ben éppen aktuális családi filmet, amíg a kiskutyád is jól lakik a lemorzsálódó darabokból.
Sok gyümölcskenyér receptet ismerhetsz már valószínűleg, de általában mind fehérliszttel és tojással készül, tele van cukorral és másnapra hajlamosak kiszáradni.
Ez a verzió tökéletesen összeáll tojás nélkül is (hála a banánpürének), nem fog szárazzá válni és az összetört banán nagyon kellemes ízhatást kölcsönöz az egésznek. Bármilyen aszalt, friss és fagyasztott gyümölcsdarabokat tehetsz bele, plusz turbózhatod még dióval, mandulával és mindenféle magokkal.
Fügés, vörösáfonyás banánkenyér
2 db
3 érett banán (villával összetört)
1 csésze xilit vagy erythritol és kb. 3 evőkanál méz
2 teáskanál melasz (opcionális)
2 teáskanál vanília kivonat v. egy rúd vanília belseje (opcionális)
½ csésze repceolaj (vagy kukoricaolaj, esetleg olvasztott Bords Eve margarin, de semmiképp sem olivaolaj)
2 és ½ césze rozsliszt (Biopont, DM üzletekben, bioboltokban, Spar-ban kapható)
Fél teáskanál só
1 teáskanál sütőpor
Fél szerecsendió frissen őrölve v. ¼ teáskanél őrölt szerecsendió
1 teáskanál fahéj
¼ teáskanál őrölt gyömbér
1 érett banán
Marék aszalt vörösáfonya v. mazsola
6 szem aszalt füge
A recept a hagyományos gyümölcskenyér formákat használva két banánkenyérre elegendő. Azért nem öntjük bele az egész tésztát egy formába, mert akkor túl magas lenne és semmiképpen nem sülne át a közepe, főleg, hogy nem búzalisztből, hanem az amúgy is tovább sülő rostos rozslisztből készítjük.
Melegítsd elő a sütőt 175 fokra.
Villával jó alaposan törd össze a három érett banánt. Ha nem érett, hozzá se kezdj, mert csak egy ragacsos, szájpadlást irritáló, nehezen lenyelhető tésztát fogsz kapni, ami senkinek sem fog tetszeni.
Add a tört banánhoz az erythritolt (én ezzel készítettem), a mézet, a vaníliát, a melaszt és az olajat. Elektromos habverővel keverd rövid idő alatt homogénné.
A maradék egy banánt karikázd fel, az aszalt gyümölcsöket pedig szeleteld pici darabokra és forró vízben áztasd be kb. 5-10 percig, majd papírtörlővel töröld őket szárazra.
Egy másik tálban keverd össze a száraz hozzávalókat (liszt, só, fahéj, gyömbér, szerecsendió, sütőpor). Ebben forgasd meg a gyümölcs darabokat (egyébként ezek nélkül is nagyon finom a recept, ha például lekvárral vagy mogyoróvajjal szeretnéd megkenni a szeleteket és banánkarikákkal utólag diszíteni). Fontos, hogy bármilyen gyümölcsöt is használsz bármilyen sütiben, mindig forgasd meg őket a lisztben, mert egyébként leülne az aljára. A fagyasztott gyümölcsöket pedig mindig fagyasztott állapotban használd.
2 részletben add a száraz keveréket a banános, likvid keverékhez. Lapos fakanállal bőven elegendő összekeverni.
Egy sűrű masszát fogsz kapni, ez a jó.
Sütőpapírral kibélelt gyümölcskenyér formába öntsd bele a tészta felét és kb. 70-90 perc alatt süsd meg, vagy amíg villa, fogpiszkáló tisztán kijön a tészta belsejéből. Ha kisült az első kenyér, pár perc után a sütőpapírral ki tudod emelni a formából az egészet. Ezt rácson hagyd kihűlni, máskülönben ”gőzt ver” az alja és átázik az egész.
A második kenyeret ezután szintén sütőpapíron beteheted a sütőbe és süsd ki ugyanúgy.
Soknak tűnhet a recept, de a hét közepe fele meg fogod köszönni, hogy nem csak egyet csináltál, főleg, ha többeknek készíted. Hűtőzacskóba becsomagolva tárold a hűtőszekrényben, így marad a legfrissebb sokáig.