A falaefel eredetileg egy Egyiptomból származó, darált csicseriborsóból készült fasírtgolyó. Azóta gyakran megforul sok más közel-keleti konyhában és étteremben is.
A lelke a darát csicseriborsó, a hagyma és a friss zöldfűszerek.
Boltokban lehet kapni előre bekevert falafel mix port is, amiben jó esetben csak a szárított csicsriborsó liszt, szárított hagymapor és fűszerek találhatóak. A valóságban sajnos – már ha csak nem bioboltban veszed – dextróz, állományjavító, ízfokozó és egyebek is vannak benne, ezért lényegesen egészségesebb az otthon készített verzió, azonban egy hátulütője még ennek is van, mégpedig, hogy deep-fried, azaz bő olajban kell kisütni. Néha belefér!
Általában fokhagymás-joghurtos (nálam szójajoghurt) öntetekkel, salátával, kuszkusszal, pitával és zöldségekkel szokták tálalni. Sok lehetőség van, válassz kedvedre.
Falafel
kb. 40 db pinpong labda nagyságú falafel golyó
1 csésze száraz csicseriborsó
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 csokor petrezselyem és snidling
1 evőkanál őrölt lenmag + 3 evőkanál víz
2 teáskanál só
1 teáskanál őrölt kömény
1 teáskanál őrölt koriander
Bors, csili
1 teáskanál sütőpor
4 evőkanál zabkorpa
2 evőkanál rozsliszt (csak liszttel is megoldható, akkor kb. 6 evőkanál)
A száraz csicseriborsót bő, sós vízben főzd meg, majd szűrd le a levét és hagyd kihűlni.
Ha kihűlt turmixgépben több kisebb adagban aprítsd össze. Egy száraz, kicsit darabos keveréket fogsz kapni.
Majd külön a felnegyedelt hagymát és a préselt fokhagymát turmixold össze a friss zöldfűszerekkel. A petrezselyem elengedhetetlen, a snidling helyett a koriander még jobb, de elhagyhatod őket. Nem baj, ha a mixelés után látszanak apró darabok, de azért minél homogénebb eredmény elérése a cél, hogy ne essenek szét a golyók később. A két keveréknek így kell kinéznie:
Ezután egy nagy keverőtálban egy lapos kanállal keverd össze ezeket.
Mikróban melegítsd meg kb. 30 másodperc alatt az őrölt lenmagot a vízzel. Hagyd pár percig pihenni, hogy egy nyammogós, sűrűkés masszád legyen belőle. Ezt add hozzá a csicseriborsós keverékhez. Majd mehetnek bele a fűszerek, a zabkorpa, a sütőpor és a liszt (a sütőport keverd bele a lisztbe előzőleg).
Teszteld, hogy összeáll-e a masszád és tudsz-e belőle golyókat formálni a kezeddel. Ha nem, akkor még adj hozzá annyi lisztet, hogy ez sikerüljön. Kóstold meg a nyers keveréket és sózd még, ha szükséges.
Formázz pinpong labda nagyságú golyókat a kezeddel és hagyd őket pihenni a hűtőben legalább 20 percet, de egy órát is, ha van időd. Erre azért van szükség, hogy sütés közben ne essenek szét a falafel golyók.
Majd forró olajban (lehetőleg valami jó minőségűben, ha már megengedtük magunknak ezt a deep-fried ételt) süsd ki őket. Mindig csak annyit, amennyi el is fogy. Mint minden frissen sült, ez is csak frissen jó igazán. Tálald salátával, fokhagymás öntetekkel, barnarizzsel, zöldségekkel kedvedre!